هیولای 100 میلیونی شهریه مدارس غیردولتی

به گزارش اخذ ویزا، شهریه مدرسه غیرانتفاعی هیراد 10 ساله، دانش آموز سال چهارم مقطع ابتدایی امسال به 41 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. مهدی، پدر هیراد می گوید این رقم بدون احتساب مخارج سرویس و پول ناهار محاسبه شده وگرنه رفت و آمد به تنهایی ماهی چهار، پنج میلیون و هر وعده غذا، بین 90 تا 120 هزار تومان خرج اضافی روی دستش می گذاشته. مدیر مدرسه غیرانتفاعی که هیراد قرار است سال آینده در آن درس بخواند، خوشبختانه این لطف را در حق مهدی انجام داده که شهریه را به صورت چکی و طی سه قسط تسویه کند.

هیولای 100 میلیونی شهریه مدارس غیردولتی

شهریه مدارس غیرانتفاعی فقط دغدغه مهدی نیست. بررسی های خبرنگاران نشان می دهد، در نقاط مختلف کشور، خانواده ها از رشد شهریه مدرسه ها گلایه می کنند و گزارش ها از رسیدن شهریه مقطع ابتدایی به رقم 40، 30 میلیون و عبور شهریه مقطع ماز طریقه از مرز 100 میلیون تومان حکایت دارد. با این حال رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفته آنچه تا به امروز به عنوان شهریه مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی تازه اعلام شده فاقد وجاهت قانونی است و شهریور مصوب به زودی اعلام می شود.

شهریه مدارس غیردولتی؛ ترس ها، افسانه ها و روایت ها

شهریه مدارس غیردولتی شده 60 تا 70 میلیون؟ باور کنید خانواده من در کل دوران تحصیل برام 50 میلیون خرج نکردن. این واکنش یکی از کاربران شبکه اجتماعی توییتر است به چیز هایی که بقیه تعریف کرده اند. ترکیبی از شوخی، شگفتی و کمی هم خشم. توییت اصلی را امیر نوشته و در آن به انتقاد از تسلیم شدن پدرومادر ها برابر پرداخت چنین رقم هایی به عنوان شهریه مدارس غیردولتی پرداخته. اکثریت کاربران با امیر و نوع نگاه او موافق نیستند.

یکی گفته پرداخت چنین رقم هایی به عنوان شهریه مدارس غیردولتی تقریبا از سر ناچاری است، چون بالاخره پدرومادر ها نگران تحصیل بچه هایشان هستند. کاربر دیگری گفته چرا رقم کلی را درنظر می گیری و به این مسئله اشاره کرده که ماهی هفت، هشت میلیون برای 9 ماه درس خواندن بچه در ناز و نعمت رقم زیادی نیست.

مدافعان و مخالفان پرداخت رقم های کلان برای شهریه مدارس غیردولتی صفشان را از یکدیگر جدا کرده اند. یکی گفته من اصرار دارم بچه در بهترین مدرسه شهر درس بخواند، چون این مدرسه ها کاملا متفاوت از مدرسه دولتی هستند؛ از تدریس و پیگیری های معلم گرفته تا خدمات خود مدرسه یا از همه مهمتر دوستان و همشاگردی هایی که در مدرسه با آن ها آشنا می شود. عباس در جواب گفته 12 سال مدرسه دولتی رفتم. بعد از آن، 12 سال در دانشگاه هایی مثل خوارزمی و تهران درس خواندم، اینکه می گویید کیفیت آموزش در مدارس غیردولتی فرق دارد را قبول ندارم. یک نفر حد وسط را گرفته و گفته خودش در مدرسه دولتی درس خوانده و خواهرش در مدرسه غیرانتقاعی. به همین دلیل می تواند گواهی دهد کیفیت و سطح آموزش در این مدرسه ها کاملا فرق دارد. لابلای دعوا ها گروهی شنیده ها و تجربه های شخصی خودشان را از اعداد و ارقام روایت کرده اند.

یکی گفته 120 تومان برای ثبت نام پسر سال دوازدهمی پرداخت کرده ام و 80 تومان برای دخترم که کلاس پنجم بود. منظورش این بوده که در مجموع 200 میلیون تومان پول پرداخت کرده است. نفر بعدی گفته امسال شهریه مدرسه غیرانتفاعی برای دانش آموز سال دوازدهم را بدون احتساب هزینه سرویس رفت وآمد 90 میلیون تومان اعلام کرده اند.

شهریه مدرسه غیرانتفاعی برای دوره اول دبیرستان به گفته احمد 110 میلیون تومان است. 80 میلیون تومان شهریه خود مدرسه و 30 میلیون بابت سرویس و تازه بدون احتساب هزینه ناهار.

شهریه مصوب مدارس غیردولتی امسال براساس رتبه بندی و نوع خدمات آنها اعلام می شود

یکی از روزنامه جام جم فکت آورده: شهریه مدرسه غیرانتفاعی در ستارخانه برای دانش آموز کلاس دهم به 72 میلیون تومان رسیده است. کاربری ساکن اردبیل از تابلو اعلانات مدرسه عکس گرفته تا جزییات دقیق تری را با بقیه به اشتراک بگذارد. در اطلاعیه روی کلمه علی الحساب کرده اند و به تفکیک نوشته اند هفت میلیون و 500 هزار تومان به عنوان شهریه ثابت، یک میلیون بابت بیمه، هزینه اردو، آزمون های پیشرفت تحصیلی، کتب درسی و مبلغ دو میلیون و 500 هزار تومان بابت هزینه یک وعده غذای گرم برای کل سال تحصیلی دریافت می شود. تنها لطفی که به والدین کرده اند این است که هزینه را در چهار قسط دریافت می کنند.

فاطمه از مشهد گفته شهریه مدرسه غیرانتفاقی برای مقطع دوازدهم 85 میلیون است. واقعا نمی فهمم دقیقا می خواهند در طول سال تحصیلی با بچه ها چکار کنند.

چند کاربر تجربه هایی متفاوت را روایت کرده اند؛ یکی گفته پسرش در آمریکا زندگی می کند و امسال برای ثبت نام دو فرزندش در مدرسه ای ایرانی، ماهی دو هزار و 200 دلار هزینه پرداخت می کند. مهسا هم گفته دوستش در ترکیه بابت شهریه مدرسه 160 هزار لیر پرداخت کرده که تقریبا معادل 400 میلیون تومان می شود.

تیر آخر را محمد شلیک کرده: زمان ما می گفتند برای کمک به مدرسه 50 هزار تومان، 100 هزار تومان پرداخت کنید الان مدرسه پسرم که مدرسه دولتی بود، گفتن سه، چهار میلیون تومان واریز کنید!

شهریه مدارش غیردولتی؛ سامانه و مصوبه

شهریه مدارس غیردولتی در حالی به دغدغه والدین تبدیل شده که حداقل در اخبار و ادبیات رسمی مقامات و مسئولان، هیچ کدام این اعداد و ارقام به رسمیت شناخته نمی شوند. رئیس سازمان مدارس غیردولتی، در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفته خانواده ها باید منتظر اعلام شهریه مصوب مدارس غیردولتی بمانند که قرار است به زودی در سامانه ای منتشر شود.

سامانه اعلام شهریه مدارس غیردولتی، مشارکت ها نام دارد و برای دسترسی به آن باید آدرس mosharekatha.ir را جستجو کنید. گفته می شود مدیران و مسئولان مدارس غیردولتی تا 15 خرداد امسال فرصت دارند نسبت به تکمیل اطلاعات مورد نیاز برای معین شهریه ثبت نام کنند. به همین دلیل شهریه هیچ یک از مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی 1403-1402 هنوز رسمی نیست.

شهریه مصوب مدارس غیردولتی در این سامانه ظاهرا قرار است براساس رتبه بندی و نوع خدمات آن ها معین شده و به شکل رسمی اعلام شود. برنامه ریزی برای این منظور از مدت ها قبل یعنی فروردین 1402، اجرا شده تا مدیران و مسئولان مدارس غیردولتی فرصت داشته باشند، مواردی مثل دوره تحصیلی، سطح آموزشی- پرورشی و تربیتی، برنامه سال تحصیلی، فعالیت های فوق برنامه، فضای فیزیکی، تجهیزات و امکانات از جمله آزمایشگاه ها، کارگاه ها و سالن ها و ... را اعلام کنند و همچنین مقدمات رتبه بندی نیروی انسانی شاغل در مدارس غیردولتی، صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای آن ها را فراهم آورند.

شهریه مصوب مدارس غیرانتفاعی پس از ثبت و پایش اولیه اطلاعات در سامانه مشارکت ها و با کمک امتیازات کسب شده به اضافه محاسبه افزایش دستمزدها، نرخ اجاره بها، حق الزحمه معلمان، مربیان و سایر کارکنان، به تفکیک هر استان اعلام خواهد شد. پیش بینی شده، در سرانجام این مراحل هر مدرسه متناسب با شهریه ابلاغی عمل کرده و پوستر شهریه ها را در محل ثبت نام نصب کند. همچنین قرار است مدارس به منظور نظارت بیشتر قرارداد های الکترونیکی را از سامانه مشارکت ها دریافت کنند و در دو نسخه به امضای خود و اولیای دانش آموزان برسانند.

شکایت از نرخ شهریه مدارس غیردولتی با این روش از طریق اولیا دانش آموزان راحت تر قابل پیگیری است، چون آن ها می توانند گزارش تخلفات را در همان سامانه مشارکت ها ثبت کرده و منتظر اعلام نتیجه بررسی باشند. این وسط یک مشکل باقی می ماند و آن هم دغدغه پر شدن ظرفیت ثبت نام مدرسه هاست که معمولا پس از امتحانات آخر سال گیریبان والدین را می گیرد، ولی به نظر می رسد مهلت ثبت اطلاعات مدارس غیرانتفاعی برای رتبه بندی و اعلام شهریه مصوب، که پیش از این اول خرداد اعلام شده بود، دوباره تا 15 خرداد ماه تمدید شده است.

مدرسه غیرانتفاعی که هیراد در آن درس می خواند، مثل بقیه مدرسه های غیرانتفاعی احتمالا روی همین فاصله زمانی حساب باز کرده است. مهدی می گوید شرایط ثبت نام و درخواست واریز شهریه تازه را همان روزی دریافت کرده که کارنامه سال قبل هیراد را دستش داده اند و اتفاقا خیلی هم تاکید کرده اند که تنها یک هفته برای تصمیم گیری فرصت دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 خرداد 1402 بروزرسانی: 7 خرداد 1402 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 2437

به "هیولای 100 میلیونی شهریه مدارس غیردولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیولای 100 میلیونی شهریه مدارس غیردولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید