واقعی شدن قیمت خودرو؛ ضرورتی فوری است

به گزارش اخذ ویزا، تهران (پانا) - معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور با بیان اینکه صنعت خودروسازی پیشران بخش مهمی از اقتصاد کشور است، گفت چالش اصلی امروز این صنعت در فاصله معنادار قیمت از درب کارخانه تا مصرف کننده واقعی است.

واقعی شدن قیمت خودرو؛ ضرورتی فوری است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور با حضور در گروه صنعتی خودروسازی سایپا درجریان شرایط خطوط تولیدی این شرکت و موانع و مسائل پیش روی این شرکت قرار گرفت.

دین پرست با اشاره به اینکه، صنعت خودروسازی از صنایع مادر و کلیدی کشور محسوب می گردد؛ گفت: در جریان خروج امریکا از برجام و اعمال تحریم های ظالمانه برعلیه کشورمان ، شاهد بودیم که با توجه به اهمیت و جایگاه معین کنندگی این صنعت، امریکا با هدف ضربه زدن به اقتصاد کلی کشور ، در همان گام نخست، صنعت معین کننده خودروسازی را مورد تحریم قرار گرفته است.

معاون اقتصادی وزیر کشور با بیان اینکه صنعت خودرو پیشران اقتصادی کشور است؛ گفت: به صورت مستقیم حداقل 60 صنعت مهم دیگر کشور با صنعت بزرگ خودروسازی در ارتباط است و بیش از 800 هزارنفر نیز بصورت مستقیم و غیر مستقیم در واحدهای تولید خودرو و یا سازندگان قطعات این صنعت ، مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: در همین دو شرکت بزرگ خودروسازی ایران خودرو و سایپا، قریب به 100 هزار نفر بصورت مستقیم مشغول به کار هستند که در نوع خود رقم بزرگی محسوب و قابل توجه است.

دین پرست شرح داد: 86 درصد تولیدات خودرویی کشور با دو شرکت بزرگ ایران خودرو و سایپا است که خود سایپا به تنهایی حدود 50 درصد نیاز بازار را تامین میکند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور با اظهار این مطلب که با مقاومت شرکت های خودرو ساز و همچنین تلاش وافر قطعه سازان، عملا تحریم های امریکا در این صنعت خنثی شده است، تاکید کرد که تحریم ها ، مدیران این شرکت های مهم را عملا به نوعی از خوداتکایی و خودباوری رسانده است .

وی در ادامه افزود: برچیدن خط تولید خودروی پراید بدلیل برخی مسائل، پس از چند دهه سابقه تولید ، آنهم علیرغم آنکه حدودا 50 درصد از ظرفیت تولیدات سایپا با 11 خط تولید به این محصول اختصاص داشت و جایگزینی به موقع خودروهای مناسب ، یکی از اقدامات قابل تقدیر مدیران و کارکنان شرکت سایپا محسوب می گردد.

دین پرست پس از بازدید از مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا و اطلاع از آخرین اقدامات نوآورانه و فرایند تولید محصولات جدید این شرکت، اظهار کرد: مقاومت و استقامت مدیران و کارکنان صنعت خودرو و بالاخص ایران خودرو و سایپا ، در حفظ میزان تولید ، کاهش جدی تعهدات معوق و تولید و روانه سازی محصولات جدید دارای استانداردهای 85 گانه به بازار، آنهم در این شرایط سخت تحریمی قابل تقدیر است.

معاون وزیر کشور به کاهش تعهدات معوقه و بدهی شرکت سایپا به عنوان دیگر دستاورد ارزشمند این شرکت طی سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: با مدیریت خوبی که در شرکت سایپا اجرا شده، شاهد تحویل به موقع خودروها و افزایش رضایت مشتریها هستیم و این فرایند بایستی تا تحویل آخرین آخرین خودروی معوق به مشتریان و خریداران ادامه یابد.

موضوع ارزبری از دیگر مسائلی بود که دین پرست به آن اشاره کرد و گفت: در صورت عدم فعالیت شرکت های بزرگ خودروسازی و قطعه سازان ، سالیانه نیازمند واردات 18 و نیم میلیارد دلاری واردات خودرو و قطعات خودرویی بودیم که امروز این رقم با تولیدات مختلف گروه های خودرویی سایپا ، ایران خودرو و دیگر خودروسازان، این رقم به حدود 3 و نیم میلیارد دلار کاهش یافته و عملا از خروج حدودا 15 میلیارد دلار جلوگیری شده است.

موضوع واقعی سازی قیمت ها و ضرورت حذف واسطه ها از دیگر تاکیدات معاون اقتصادی وزیر کشور در نشست امروز با مدیران شرکت سایپا بود که دراین خصوص دین پرست گفت: تفاوت قیمت خودروها از درب کارخانه تا مصرف کننده واقعی، بسیار زیاد است و باید برای این موضوع راهکار جدی اندیشیده گردد.

دین پرست شرح داد: متاسفانه با اینکه زحمت و کار اصلی را مجموعه مدیران و کارکنان در شرکت هایی بزرگی چون سایپا و ایران خودرو متحمل می شوند ، اما متاسفانه سود اصلی این کار ، نصیب واسطه ها و دلال هامی گردد.

وی گفت: باید با راهبردهای مختلف از جمله ، ممنوعیت فروش خودرو به دارندگان خودرو یا افرادی که سابقه خرید خودرو دارند، ممنوعیت واگذاری و فروش خودرو به شخص ثالث تا چند سال، معین مجازات های لازم برای خاطیان ، شناسایی کارتهای سوخت بلا استفاده که نشان از دپوی خودروهای خریداری شده در پارکینگ ها دارد، دست واسطه ها و بر هم زنندگان بازار واقعی خودرو را کوتاه نمود.

دین پرست در سرانجام صحبت هایش به موضوع مهم خدمات پس از فروش اشاره کرد و گفت: تابلو و نماد موفقیت شرکت های تولیدی کالاهایی چون خودرو و لوازم خانگی، موضوع خدمات پس از فروش و جلب رضایت بیشتر مشتریان است.

وی در این خصوص گفت: باید مساله خدمات پس از فروش بیش از گذشته جدی گرفته گردد و بتوانیم با جلب رضایت مصرف کنندگان محصولات تولید داخل ، به رشد و توسعه این صنعت مهم در کشور کمک کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1244

به "واقعی شدن قیمت خودرو؛ ضرورتی فوری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعی شدن قیمت خودرو؛ ضرورتی فوری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید