واکسن برکت بهتر است یا واکسن چینی؟

به گزارش اخذ ویزا، میزان اثربخشی کوو ایران برکت از سینووک بالاتر است، اما هر دوی این واکسن ها از ویروس کشته شده ساخته شده اند و واکسن سینوفارم چینی هم از همین نوع است.

واکسن برکت بهتر است یا واکسن چینی؟

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت گفت: میزان اثربخشی کوو ایران برکت از سینووک بالاتر است، اما هر دوی این واکسن ها از ویروس کشته شده ساخته شده اند و واکسن سینوفارم چینی هم از همین نوع است.

مینو محرز در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه امضای شما پای رضایت نامه تمامی داوطلبان تزریق واکسن کوو ایران برکت است، آیا از بی خطر بودن این واکسن به طور صد در صد برای همه افراد اطمینان دارید؟

گفت: مطالعات اولیه نشان دادند که این واکسن مسئله ای ندارد و افراد را با عارضه جدی روبرو نمی کند و هنگامی که برای اولین داوطلبان اتفاقی رخ نداد، رضایت نامه های دیگر تزریق کنندگان واکسن را هم امضاء کردم و به علاوه من به عنوان مجری پروژه باید رضایت نامه ها را امضاء کنم و انجام این کار قانون است.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ضمن اشاره به اینکه بر طبق قانون اگر هر کدام از داوطلبانی که وارد مطالعه می شوند، با مسئله ای که وابسته به تزریق واکسن باشد، روبرو شوند، ما نسبت به آن جوابگو هستیم، ادامه داد: تا به امروز در فاز های اول و دوم این واکسن به تعداد زیادی از افراد واکسن زده شده و در فاز سوم هم که در حال انجام است، افراد بسیاری وارد این مطالعه شده اند و هیچ کدام از آن ها با عارضه جدی روبرو نشدند و این امر نشان می دهد که این واکسن ایمن است.

محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت در مورد شباهت واکسن کوو ایران برکت با واکسن چینی سینووک که میزان اثربخشی آن 50 تا 60 درصد است، شرح داد: میزان اثربخشی کوو ایران برکت از سینووک بالاتر است، اما هر دوی این واکسن ها از ویروس کشته شده ساخته شده اند و واکسن سینوفارم چینی هم از همین نوع است.

وی با بیان اینکه چینی ها به غیر از این دو واکسن، واکسن دیگری را فراوری نکرده اند، اضافه نمود: از آنجایی که چینی ها روی ویروس کووید 19 بسیار شناخت دارند، به نظر می رسد این نوع واکسن ها اثربخشی بیشتری روی ویروس داشته باشد و در حال حاضراین نوع واکسن ها بیشتر روی واریانت های مختلف تاثیرگذار هستند.

مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران اظهار کرد: درست است که واکسن ها بر روی واریانت ها تقریبا کم اثر هستند، اما از بین کم اثر ها واکسن هایی که از نوع ویروس کشته شده هستند، از همه بهتر اند، چرا که حاوی تمامی ویروس هستند نه بخشی از آنتی ژن آن، البته جهش های جدید نگران کننده نیستند چرا که اگر واکسیناسیون عمومی شروع گردد، هنگامی که با واریانت جدید روبرو شویم، هم مانند کاری که در واکسن آنفلوآنزا انجام می دهیم، بلافاصه ویروس جدید را در واکسن جایگزین می کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران متذکر شد: مسئله ای که در حال حاضر با آن رو به رو هستیم این است که هر چه قدر این ویروس بیشتر از انسان به انسان سرایت کند، جهش بیشتر اتفاق می افتد و ما باید از طریق واکسن انتقال ویروس را به حداقل برسانیم تا از موتاسیون های جدید جلوگیری کنیم.

منبع: خبرگزاری میزان

منبع: فرادید
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1845

به "واکسن برکت بهتر است یا واکسن چینی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن برکت بهتر است یا واکسن چینی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید