واکنش هلال احمر به حواشی ارسال کمک های دارویی ایران به لبنان

به گزارش اخذ ویزا، رئیس جمعیت هلال احمر درباره حواشی مربوط به ارسال کمک های دارویی ایران به لبنان توضیحاتی داد.

واکنش هلال احمر به حواشی ارسال کمک های دارویی ایران به لبنان

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به حواشی اخیر جمعیت هلال احمر در پی ارسال کمک های دارویی ایران به بیروت گفت: همزمان با بحران لبنان، ایران نیز مانند سایر کشور ها که در حوادث کمک های خود را به کشور آسیب دیده ارسال می کنند، مستثنی نبود و ارسال کمک ها انجام شد.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: بخشی از حساسیت های ایجاد شده این بود که ما در کشور مشکل داریم و چرا این کمک ها سریع به لبنان ارسال شد. اعتقاد ما این است که کمک ها هیچ منافاتی با هم ندارد و بین کمک ها مناسبتی نیست و موضوع جهان شمولی کمک ها بر همین مبنا است.

همتی با اشاره به بحران جهانی کرونا و کمک های اجرا شده در این بخش ادامه داد: در زمان شیوع ویروس کرونا ما به کشور چین مقداری ماسک کمک کردیم که بعد ها از 165 محموله کمکی که به کشور ما ارسال شد، 78 محموله از کشور چین بود.

او با اشاره به حادثه انفجار بیروت بیان نمود: صبح روز چهارشنبه در مدت 10 ساعت کمک های ما به سمت فرودگاه ها رفت و بین دستگاه ها همکاری های خوبی شکل گرفت و اگر این حادثه در سایر کشور ها اتفاق می افتاد نیز این کمک ها انجام می شد.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به برخی انتقاد ها در حوزه کمک به لبنان اضافه کرد: اقلام ارسال شده به لبنان هیچ گونه مصرف داخلی نداشتند و از 95 تن اقلام ارسالی 60 قلم آن اقلام دارویی بود که در زمان اولیه بحران مورد استفاده قرار می گرفت.

همتی با اشاره به ارسال بیمارستان صحرایی ادامه داد: 6 تن وزن بیمارستان صحرایی بود که ارسال شد و پس از آن چند محموله دیگر نیز از سوی سایر ارگان ها توسط هلال احمر به بیروت ارسال شد. همچنین 4 محموله به وزن 95 تن در قالب 2 فروند هواپیما به لبنان ارسال شد.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: در حال حاضر با برطرف شدن برخی از موانع بسکمک از کمک های اجرا شده به ایران از سوی دیگر کشور ها در بخش مالی آن در حال وصول شدن است.

همتی با تأکید بر اینکه این یک قاعده بین المللی است که کشور ها در زمان بحران ها به کمک هم می آیند، اضافه کرد: در زمان بروز حادثه انفجار در لبنان تیم 37 نفره ای از حوزه امداد و نجات و عملیات درمانی از جمله پزشک متخصص و کادر درمان به کشور حادثه دیده اعزام شدند و باید گفت ار دی اچ ها در زمان اولیه بحران به کار می آیند و ما جزء اولین کشور ها بودیم که کمک ها را ارسال کرد و در حال حاضر در بیمارستان صحرایی روزانه بین 250 نفر ویزیت می شوند و وزیر بهداشت لبنان و سفیر ایران نیز از آن بازدید داشتند.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: امیدوارم فارغ از تمام دیدگاه های سیاسی کمک ها بدون هیچ دیدگاه متقابلی به کشور های نیازمند ارسال شوند.

همتی ادامه داد: هر زمانی که حادثه ای رخ می دهد کشور آسیب دیده نیاز های خود را احصا و آن را به هلال احمر و صلیب سرخ اعلام می کند و این موضوع به شکل سهم بندی به کشور ها اعلام می شود، اما کشور هایی که ارتباط نزدیک دارند، منتظر اعلام فراخوان نیاز نمی شوند و ما در همان زمان اولیه کمک های خود را ارسال کردیم.

او بیان نمود: چهارچوب خاصی در بخش انبار ها وجود دارد و ما باید برای 2 درصد جمعیت، اقلام 16 گانه امدادی را در نظر بگیریم که این عدد در شهر بزرگی مانند تهران 10 درصد است.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: نیازمندی ها احصا شده و از سوی رئیس جمهور کمک های خوبی اجرا شده است که با خرید 900 خودرو در کمیسیون زیر بنایی دولت موافقت و اقدام های لازم آن انجام شد و شاید تا چند سال آینده خودرو ها اضافه شوند.

همتی ادامه داد: در موضوع کرونا نزدیک به 85 میلیارد تومان کمک غیر نقدی و 37 میلیارد تومان کمک های نقدی بود و اگر مردم کمکی انجام می دهند بدانند در اموال هلال احمر ذخیره می شود.

او بیان نمود: زمانی که مشکل بین المللی رخ می دهد از همان موجودی به کشور های آسیب دیده کمک می شود و می توان گفت ما تعیین دولت هستیم و کمک بین المللی به این معنی است که ما می توانیم از موجودی انبار های خود کمک کنیم و بعد این کمک ها جایگزین می شوند.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به تحریم های دارویی و لطمه آن به کشور اضافه کرد: در بخش تهیه دارو به عنوان همکار وزارت بهداشت هستیم و این کمک ها را می توانیم بر حسب نیاز وارد کشور کنیم و کانال های این بخش باز است.

همتی ادامه داد: برخی از اقلام دارویی که در کشور وجود ندارند، خارجی هستند و دارو های کمک شده به لبنان انواع سرم ها، آتل ها و پماد هایی بودند که در داخل کشور هیچ کمبودی نداریم.

او بیان نمود: دارو های با کیفیت داخلی که تولید آن ها در داخل انبوه است ارسال شدند، اما باید گفت ما در کشور تحت فشار هستیم و این آمادگی را در داخل کشور داریم که در زمان بروز حادثه در کشور ظرف مدت 5 ساعت کمک ها ارسال شود.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: اقلام ارسال شده به لبنان هیچ گونه فشاری به موجودی داخلی کشور وارد نکرد.

همتی با اشاره به اقلام دارویی موجود در داروخانه هلال احمر ادامه داد: جمعیت هلال احمر از سال های دور سازمان تدارکات دارویی داشته است و 2 داروخانه بزرگ شهر تهران که در خیابان طالقانی و جشنواره قرار دارند در آنجا جمعیت هلال احمر اقلام دارویی را ارائه می کند و باید گفت برخی از اقلام باید حاکمیتی وارد شوند تا مردم احساس امنیت کنند.

او بیان نمود: داروخانه 13 آبان داروخانه دانشگاهی ما است و در حال حاضر ممکن است دارو های تجویزی برند های خاص دارویی در داروخانه ها پیدا نشوند و تأکید وزارت بهداشت بر این نکته است که از اقلام داخلی استفاده شود.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: برخی افراد تصور می کنند که وزرا دسترسی خاصی به برخی از دارو ها دارند که این گونه نیست و برخی از اقلام دارویی خاص وجود ندارند و یا کم هستند که باید ثبت سفارش آن ها انجام شود.

همتی با بیان اینکه تعداد داروخانه های شهر تهران اگر افزایش پیدا کند خوب است، گفت: در مراکز استان ها داروخانه های هلال احمر تنها جایی هستند که می توان دارو های نایاب را در آنجا عرضه کرد که افزایش تعداد این داروخانه ها نیاز به ضوابط و اقدام های خاصی دارد.

او با اشاره به فعالیت مجدد برخی از داروخانه ها بیان نمود: رایزنی های خوبی اجرا شده و مسأله برخی از داروخانه ها که چندین سال مجوز فعالیت آن ها دچار مشکل بود، حل شد تا با داروخانه های جدید اقلام دارویی عرضه شود.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به خانه های هلال اضافه کرد: برای آن که افراد آسیب دیده را پیدا کنیم، نیاز به تعریف خاصی از جمعیت هلال احمر داشتیم که سال 94 ایده خانه هلال مطرح شد، اما ادامه پیدا نکرد که ما به این موضوع ورود کردیم.

همتی با بیان اینکه خانه هلال تعریف و پوشش جامعی از خانه بهداشت دارد، گفت: در خانه هلال با روستای قمر کار داریم تا در زمان وقوع حادثه در روستا های دور افتاده برای کمک وارد عمل شوند.

او بیان نمود: 37 هزار روستا به خانه هلال نیاز دارند که 1000 خانه آماده است و در تلاش هستیم در هفته دولت دو برابر این تعداد خانه هلال آماده بهره برداری شوند.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: خانه های هلال ما ایجاد کننده یک جامعه تاب آور هستند.

همتی با اشاره به اقدامات هلال احمر برای مقابله با ویروس کرونا ادامه داد: هلال احمر در زمان شیوع ویروس کرونا اقدامات مناسبی را انجام داده است. همچنین 600 هزار نیروی آماده به کار داریم که هلال احمر در این مدت به عنوان بازوی وزارت بهداشت، اقدام های درمانی و معیشتی انجام و کمک های خاصی را ارائه داده است.

او بیان نمود: 16 میلیارد تومان برای خرید هزار دستگاه ونتیلاتور کمک شده است و در پیک دوم شیوع ویروس کرونا این آمادگی را داریم که به عنوان ضابط بهداشتی کمک کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: بیمارستان دبی ما به بحث انسان محبت آمیز در حوزه کرونا اختصاص دارد و در داخل نیز بیمارستان مسیح دانشوری به موضوع کرونا اختصاص پیدا کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1165

به "واکنش هلال احمر به حواشی ارسال کمک های دارویی ایران به لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش هلال احمر به حواشی ارسال کمک های دارویی ایران به لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید