آمریکا علیه ایران چه در سر دارد؟ ، نیویورک تایمز حیله آمریکا علیه ایران را افشا کرد

به گزارش اخذ ویزا، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که وزیر خارجه آمریکا در حال تدوین یک استدلال حقوقی مبنی بر این است که واشنگتن همچنان یکی از مشارکت کنندگان برجام است تا بتواند با افزایش فشارها در شورای امنیت تحریمهای تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

آمریکا علیه ایران چه در سر دارد؟ ، نیویورک تایمز حیله آمریکا علیه ایران را افشا کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا در زمینه تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران نوشت: مایک پمپئو در حال تدوین یک استدلال حقوقی است که براساس آن واشنگتن همچنان یکی از مشارکت نمایندگان توافق هسته ای ایران است؛ توافقی که دونالد ترامپ در سال 2018 از آن خارج شده و آن را بدترین توافق تاریخ آمریکا خوانده است.

نیویورک تایمز در ادامه می نویسد که این اقدام بخشی از استراتژی پیچیده فشار به شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید محدودیتهای تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران یا اعمال تحریمهای بسیار سختگیرانه است.

این استراتژی طی روزهای گذشته از سوی مقامات دولت آمریکا به عنوان شروع چرخه ای برای تصویب یک قطعنامه جدید در شورای امنیت که کشورها را از صادرات تسلیحات متعارف به ایران منع می نماید تشریح شده است.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: هر کوششی برای تجدید محدودیتهای تسلیحاتی علیه ایران مطمئنا با مخالفت علنی یا غیرعلنی روسیه و چین در سازمان ملل روبرو خواهد شد.

براساس این گزارش، روسها پیش از این به همتایان اروپایی خود تاکید نموده اند که مشتاقانه منتظر شروع فروش تسلیحات متعارف به ایران هستند.

نیویورک تایمز در ادامه افزود، پمپئو برای تحقق این مساله طرحی را تدوین نموده است که با مخالفت متحدان اروپایی واشنگتن روبرو خواهد شد و طبق آن آمریکا ذاتا یکی از مشارکت نمایندگان در برجام تلقی خواهد شد و هدف آن استفاده از تهدید مکانیسم ماشه است که می تواند همه تحریمهای قبل از امضای برجام را علیه ایران مجددا اعمال کند و اگر تحریمهای تسلیحاتی در شورای امنیت تمدید نگردد واشنگتن از این حق ادعایی خود به عنوان یکی از طرفهای توافق استفاده کند.

نیویورک تایمز افزود: دیپلماتهای اروپایی که از این کوششها در آمریکا آگاه هستند می گویند که دونالد ترامپ و مایک پمپئو دارند به صورت دلبخواهی انتخاب می نمایند که برای پیشبرد دستور کار خود بخشی از توافق هستند یا نه!

این روزنامه در ادامه گزارش خود می گوید، کل این درام پاییز امسال و چند هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می تواند به نمایش درآید؛ یک جنگ بالقوه با ایران در بحبوحه کارزار و مبارزات انتخاباتی ترامپ.

مایک پمپئو اخیرا در بیانیه ای با تکرار اتهام زنیها به ایران گفت: کشور پیشتاز دنیا در حمایت از تروریسم و ضد-یهود نباید اجازه خرید و فروش سلاح های متعارف را داشته باشد.

طبق یکی از بندهای قطعنامه 2231 که از سال 2016 میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال 2020 (مهر ماه 1399) منقضی می گردد و پس از آن ایران این امکان را خواهد داشت که از کشورهای خارجی جنگ افزار بخرد.

مقام های آمریکایی بارها ضمن ابراز نگرانی از لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران خواهان جلوگیری از این مسئله شده اند. پیش از این، ولادیمیر ارماکوف مدیر اداره کنترل تسلیحاتی و عدم اشاعه وزارت خارجه روسیه تأکید کرد که تحریم های تسلیحاتی علیه ایران موقت هستند و اکتبر 2020 منقضی می شوند.

نیویورک تایمز در ادامه به نقل از وندی شرمن مذاکره نماینده ارشد آمریکا در دولت باراک اوباما نوشت: روسیه و چین هرگز یک تحریم تسلیحاتی علیه ایران را نمی خواهند و فقط ممکن است با یک تمدید کوتاه مدت موافقت نمایند.

شرمن در ادامه پیش بینی کرد که هرگونه استفاده دولت ترامپ از مکانیسم ماشه با مقاومت جدی روبرو خواهد شد و قطعا باید اینطور باشد، اما این به معنی این نیست که این اقدام پیش نخواهد رفت.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به اینکه آمریکا انتظار دارد هر قطعنامه ای در این زمینه از سوی روسیه وتو گردد افزود: در پاسخ آمریکا ممکن است بگوید که این کشور همچنان بخشی از توافق هسته ای است؛ هرچند که ترامپ از آن خارج شده باشد. آمریکا با ادعای اینکه همچنان یکی از مشارکت نمایندگان برجام است ممکن است اعلام کند که ایران با فراوری اورانیوم بالاتر از سطح پیش بینی شده در توافق، برجام را نقض نموده است و با این استدلال از مکانیسم ماشه استفاده کند.

یک دیپلمات اروپایی که نخواسته نامش فاش گردد این استراتژی دولت آمریکا را رد و تاکید نمود که عبارات موجود در متن برجام بسیار فراتر از چارچوبهای استدلال آنهاست.

بحث مربوط به استفاده از مکانیسم ماشه توسط آمریکا در بحبوحه افزایش تحریمهای آمریکا علیه ایران و کاهش گام به گام بخشی از تعهدات ایران ذیل برجام در پاسخ به کم کاری کشورهای اروپایی در برابر تعهداتشان در توافق هسته ای نیز مطرح شده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در مرداد ماه سال گذشته گزارش داده بود که وزارت خارجه آمریکا با انتشار بخشی از یک نظر حقوقی مدعی است که به رغم خروج واشنگتن از برجام، این کشور همچنان حق استفاده از مکانیسم ماشه را دارد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در همان زمان در یک پیغام توییتری در این خصوص نوشت: برداشتن گام بی سابقه برای تنبیه آنهایی که به دنبال تبعیت از شورای امنیت سازمان ملل هستند، برای این وزارت خارجه آمریکا کفایت نمی نماید. هم اکنون (وزارت خارجه آمریکا) مدعی شده است آمریکا به واسطه آنکه یکی از شرکای برجام بوده، می تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.

ظریف سپس به واشنگتن یادآوری کرد که بیش از یکسال پیش به صورت یکجانبه از برجام خارج شده است و نوشت: خبر فوری: دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) صراحتاً خیلی وقت پیش، مشارکت آمریکا (در برجام) را لغو کرد. شرم آور است.

ایرنا نیز در این زمینه نوشت: روزنامه نیویورک تایمز یکشنبه شب هفتم اردیبهشت ماه حیله آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران که بر اساس توافقنامه برجام از 27 مهر ماه سالجاری لغو می گردد را فاش کرد. به گزارش این رسانه، مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا با این ادعا که ایالات متحده همچنان یکی از مشارکت نمایندگان در توافق هسته ای ایران است، بدنبال اعمال فشار به شورای امنیت برای تمدید تحریم های تسلیحاتی تهران و یا حتی شدیدتر کردن است.

به نوشته این روزنامه، این طرح در روزهای اخیر توسط مقامات دولت ترامپ بارها مورد آنالیز قرار گرفته زیرا آن ها در صدد تصویب قطعنامه جدید در شورای امنیت هستند تا براساس آن کشورها را از صادرات تسلیحات به ایران پس از انقضای ممنوعیت فعلی در ماه اکتبر (مهر-آبان) منع نمایند.

نیویورک تایمز افزود، البته انتظار می رود که هرگونه کوشش برای تجدید تحریم های تسلیحاتی با مخالفت روسیه و چین روبرو گردد، زیرا روس ها قبلاً به مقامات آمریکایی و اروپایی گفته اند که مشتاق از سرگیری فروش متعارف اسلحه به ایران هستند.

به گزارش نیویورک تایمز، برای پیشبرد برنامه راهبردی آمریکا، پومپئو طرحی را تهیه نموده است که طبق آن ایالات متحده ادعا می نماید که هنوز از نظر حقوقی به عنوان یک دولت شرکت نماینده در توافق هسته ای حضور دارد. اما در اصل این طرح برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران است که پس از توافق هسته ای سال 2015 لغو شده است.

به نوشته این روزنامه، اگر تحریم های تسلیحاتی علیه ایران تجدید نگردد، ایالات متحده از این حق به عنوان یک عضو اصلی توافق استفاده می نماید و در صورت پیروزی آمریکا در این طرح، تحریم های گسترده علیه ایران در زمینه فروش نفت و تبادلات بانکی قبل از تصویب برجام در سال 2015 باز خواهد گشت.

تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران در سال های 2006 و 2007 برای ممنوعیت فروش سلاح به ایران و صادرات سلاح از ایران وضع شد. پس از توافق برجام مقرر شد این تحریم ها 18 اکتبر 2020 (27 مهر 1399) و پس از آنکه گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تأیید کرد، برداشته گردد.

بیانیه مستقل قطعنامه 2231 از کشورهای عضو خواسته به مدت پنج سال محدودیت هایی را در خصوص ارتباط و معاملات تسلیحاتی ایران مراعات نمایند. بر این اساس از دولت ها خواسته شده تا از معامله، خرید، فروش و فراهم کردن هرگونه تسهیلات اقتصادی، مبادلاتی و ترابری در خصوص تجهیزات سنگین نظامی به ایران یا برای استفاده ایران به مدت پنج سال از زمان اجرای برجام یا تسلیم گزارش جمع بندی مبسوط اجرای برجام توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی (هر کدام که زودتر باشد) خودداری نمایند. در این بخش از قطعنامه از انواع تانک رزمی، سامانه های توپخانه سنگین، هواپیماهای رزمی، هلی کوپترهای تهاجمی، ناو، سامانه های موشکی نام برده شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 969

به "آمریکا علیه ایران چه در سر دارد؟ ، نیویورک تایمز حیله آمریکا علیه ایران را افشا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا علیه ایران چه در سر دارد؟ ، نیویورک تایمز حیله آمریکا علیه ایران را افشا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید