تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر تجارت ایران ، دلارهای بلوکه شده آزاد می شوند؟

به گزارش اخذ ویزا، به گزارش خبرنگاران، شریف نظام مافی در خصوص تاثیرات انتخاب ترامپ یا بایدن بر بخش تجارت ایران اظهار کرد: در کوتاه مدت تاثیری بر تجارت ایران ندارد اما در بلند مدت حضور آقای ترامپ یا بایدن تاثیرگذار است چراکه طرز فکر و کار آنها تفاوت دارد. این دو گروه در نکات مختلف از جمله تجارت و کار کردن با ایران هم عقیده نیستند. البته می گردد گفت در اصل باهم تفاوتی ندارند چون سیاست های مشترک زیادی دارند، اما اگر آقای بایدن پیروز گردد، نتایج تجاری آن را در نیمه دوم سال 20-2021 می بینیم.

تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر تجارت ایران ، دلارهای بلوکه شده آزاد می شوند؟

وی اضافه نمود: حضور آقای بایدن تا حدودی به نفع ایران خواهد بود، به خصوص در خصوص مواد اولیه، بذر، غلات و دارو. البته باید توجه داشت که با تحریم های کنونی شرکت های عظیم در هراس خواهند بود چون ممکن است چهار سال دیگر آقای بایدن دیگر رای نیاورد. به همین دلیل می گردد گفت تفاوت چشم گیری را نخواهیم دید. اما در خصوص کالاهای بشردوستانه، غلات، دارو و تجهیزات پزشکی شاید تغییرات مشهودی صورت بگیرد.

نظام مافی توضیح داد: با اینکه کالاهای بشردوستانه مشمول تحریم نمی شوند ولی تحریم های بانکی به خصوص پول های بلوکه شده بانک مرکزی روی آنها تاثیر دارد. پیش بینی من این است که اگر دولت بایدن روی کار بیاید، پول های بلوکه شده ایران را نسبتا سریع آزاد کند و این پول ها را در یک سازوکار اقتصادی مثل سازوکار اقتصادی سوییس واریز نمایند تا ایران بتواند احتیاجهای خود را در زمینه غلات و داروهای پزشکی برطرف کند، به خصوص با آمدن واکسن کرونا تا اواخر امسال یا اوایل سال بعد بتوانیم آن را تهیه کنیم.

رییس اتاق بازرگانی ایران و سوییس با اشاره به پول های بلوک شده ایران گفت: پیش بینی اینکه آزاد شدن پول بلوکه شده ایران به چه شکل خواهد بود و اینکه آیا همه پول ها را باهم آزاد می نمایند یا پله پله، سخت است. ولی ما مخارج زیادی به خصوص در زمینه دارو خواهیم داشت، در اواخر امسال یا اوایل سال میلادی هزینه بالایی برای دریافت واکسن کرونا داریم. احتیاج به یک سازو کار داریم که پول پرداخت و دارو وارد گردد، فکر می کنم یکی از سازوکارهایی که می تواند یاری کند؛ سازوکار بشردوستانه دولت سوییس است.

وی اضافه نمود: اگر آقای بایدن پیروز گردد اثرات مشهودی روی کانال اقتصادی بشردوستانه سوییس خواهد داشت. یعنی پول هایی بلوکه شده در کره جنوبی، ژاپن، چین و عراق به این کانال واریز و خریدهای ایران به خصوص در زمینه کرونا انجام گردد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و سوییس گفت: از آنجا که ایران صادراتی به سوییس ندارد، پول بلوکه شده ای در سوییس نداریم. در کشورهایی پول ایران بلوکه شده که صادرات نفتی نیز داشت مثل؛ چین، کره جنوبی و هند یا صادرات برق به عراق.

وی در انتها اضافه نمود: اگر انتخابات با پیروزی بایدن همراه باشد، نباید انتظارات غیرمنطقی داشت چراکه اصول سیاست آنها یکسان است. البته در این صورت ما چند ماه سخت تا تحویل دولت در ماه ژانویه پیش رو داریم. اما اگر ترامپ انتخاب گردد، سیاست هایی که طی این چهارسال اعمال نموده را دنبال خواهد نمود.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1293

به "تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر تجارت ایران ، دلارهای بلوکه شده آزاد می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر تجارت ایران ، دلارهای بلوکه شده آزاد می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید