حمله به واکسن ایرانی کرونا؟!!

به گزارش اخذ ویزا، این هم از مصائب این کشور است که هر موضوعی به سرفصلی برای مناقشه بدل می گردد و گوشه ای از سرمایه اجتماعی و توان ملی را می فرساید، نمونه اش واکسن کرونای ایرانی.

حمله به واکسن ایرانی کرونا؟!!

چندین ویدئو برای مسخره کردن واکسن کرونای ایرانی ساخته شده و موضوع لطیفه ها هم شده است. این گونه شوخی ها چیز عجیبی نیست برای واکسن های خارجی هم ساخته شده است اما ما باید نسبت مان را با این واکسن هم چون نمونه ای از این گونه موضوعات معین کنیم.

نظر من این است برای اندیشه و قضاوت درباره واکسن ایرانی به مسائل زیر توجه داشته باشیم:

یک. واکسن را سیاسیون ایران نمی سازند که مصاحبه می نمایند و خبرش را می دهند. واکسن در آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و کارخانجات دارویی توسط متخصصان علوم مرتبط ساخته می گردد. آن ها انسان های متخصص ایران دوستی هستند که می خواهند برای بهبود وضع انسان، واکسن بسازند. حساب آن ها از سیاست جداست.

دو. همه کشورها و شرکت های مهم داروسازی و ساخت واکسن، برای پیشبرد کارشان همکاری فناورانه (Technological collaboration) می نمایند. ایرادی نیست که ایران هم با هر کشور دیگری، چین، کوبا، هند یا ... همکاری فناورانه داشته باشد. دنیا امروز از اساس بر همکاری فناورانه در همه محصولات - از خودرو تا دارو تا تسلیحات - بنا شده است. همکاری با کشورهای دیگر نقطه قوت است.

سه. مطالبه کردن شفافیت مقامات سیاسی در اطلاع رسانی درباره واکسن ایرانی، ضرورت طی شدن همه مراحل تخصصی و پروتکل های تأیید واکسن مطابق استانداردهای معتبر دنیای، دوری از سیاسی کاری، شو اجرا نکردن، صداقت داشتن، و هر آن چه حافظ امنیت انسانی و جان مردم باشد، با حمله کردن و مسخره کردن واکسن ایرانی خیلی فرق دارد.

چهار. سرعت دنیا در رسیدن به واکسن، قطعاً عوارضی برای درست طی شدن مراحل تحقیقات، طراحی، آزمایش، تأیید و فراوری واکسن های کرونا داشته است. اعتماد دنیایان به واکسن های موجود به صورت حداکثری هم جذب نشده است. بسیاری از مردم کشورهای توسعه یافته هم تزریق واکسن را نپذیرفته و رسانه ها در صحنه سازی نبودن تزریق کرونا توسط مقامات سیاسی دنیا هم تردید نموده اند. مسأله واکسن کرونا، دنیای است و به ایران اختصاص ندارد.

صادقانه پیشنهاد می کنم بین زحمات متخصصان ایرانی که برای فراوری واکسن در شرایط سخت کشور، تحت تحریم، با کمبود منابع و ... کوشش نموده و می نمایند؛ و فرایند سیاسی مرتبط با واکسن تفاوت قائل شویم. زحمت متخصصان را پاس بداریم، و از سیاسیون درخواست کنیم شفاف باشند، هرگز واکسن را ابزار نمایش سیاسی ننمایند، و سیاست را در این امر تخصصی دخالت ندهند. شفافیت داروی این درد است.

حمله به واکسن ایرانی و تمسخر آن، درمان نیست، بر دردها می افزاید. تحقیر خود درمان دردهای ما نیست.

منبع: کانال تلگرامی عصرما

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1505

به "حمله به واکسن ایرانی کرونا؟!!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله به واکسن ایرانی کرونا؟!!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید