رونمایی از بذر واکسن کووید-19، کسب دانش فنی 2 واکسن برای بیماری های کشنده پرندگان

به گزارش اخذ ویزا، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری علاوه بر رونمایی از بذر واکسن کووید-19، دو واکسن دیگر در حوزه پرندگان رونمایی شد.

رونمایی از بذر واکسن کووید-19، کسب دانش فنی 2 واکسن برای بیماری های کشنده پرندگان

به گزارش خبرنگاران، طی مراسمی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از 8 محصول که با حمایت دو شتابدهنده به فراوری رسیدند، رونمایی شد.

این محصولات شامل بذر واکسن کووید-19، واکسن کشته برونشیت ماساچوست، رلتسیمود، پکسیگانان، تلاوانسین، امیگانان، اکسی توسین و 3 نوع واکسن کشته نیوکاسل حاوی می گردد.

جزئیات این محصولات به این توضیح است:

واکسن کووید-19

در فرایند فراوری این واکسن ابتدا سوش ویروس کرونا در شرایط ایمن بر روی سلول استاندارد تکثیر و خالص سازی و تایید شد. سوش تایید شده که به عنوان بذر واکسن در نظر گرفته می گردد، در شرایط استاندارد و با مواد مورد تایید غیر فعال شده و سپس فرایند غیر فعال سازی ویروس تایید می گردد.

واکسن کشته برونشیت ماساچوست

برونشیت یکی از بیماری های خطرناک عفونی در پرورش پرندگان است که جزو بیماری های تنفسی و حاد طبقه بندی می گردد. این بیماری همچنین دستگاه تنفسی پرندگان را تحت تاثیر قرار می دهد و کیفیت و کمیت تخم مرغ های فراوریی را کاهش خواهد داد.

واکسن برونشیت برای ایمن کردن گله های گوشتی، تخم گذار و مادر در برابر برونشیت کاربرد دارد.

واکسن کشته نیوکاسل حاوی (حاوی سروتیپ 2 و 6 و 7)

بیماری نیوکاسل یکی از مهمترین بیماری های ویروسی در پرندگان است که در پرندگانی که به صورت صنعتی و متراکم پرورش داده می شوند و گله های جوجه های گوشتی در صورت عدم واکسیناسیون بروز می نماید.

واکسن نیوکاسل برای مایه کوبی جوجه های گوشتی، نیمچه ها، مرغ های تخم گذار و مادر عرضه می گردد. نیمچه ها، مرغ های تخم گذار و مادر بهتر است.

رلتسیمود

این دارو با اثر تعدیل نماینده آنتی ژن CD28 و تنظیم نماینده سیستم ایمنی در درمان آسیب های حاد کلیوی و عفونت های ساختاری پوست به کار می فرایند.

پکسیگانان

این محصول آنتی باکتریال با تشکیل یک مارپیچ اطراف باکتری غشای سلول باکتری را مختل می نماید. در نتیجه مایع سلولی خارج و باعث مرگ باکتری می گردد. به طور کلی با اختلال در غشا طیف گسترده ای از میکروب ها از جمله باکتری های گرم، مثبت، گرم منفی و قارچ ها که پوست را آلوده می نمایند اهداف میکروبی آنها را از بین می برد.

از جمله کاربردهای این محصول می توان به درمان زخم پای بیماران دیابتی اشاره نمود.

تلاوانسین

این دارو برای درمان عفونت های شدید پوستی استفاده می گردد. این دارو همچنین برای درمان پنومونی (یکی از عفونت های رایج ریه) که همگام استفاده از دستگاه ونتیلاتور ایجاد می گردد، استفاده می گردد.

امیگانان

این مولکول با ایجاد اختلال در غشای سیتوپلاستی میکروب ها عمل می نماید و اهداف میکروبی آنها را از بین می برد. از جمله کاربردهای این محصول رزاسه(یک بیماری پوستی شایع)، عفونت باکتریایی آکنه ولگاریس(یک بیماری مزمن التهابی)، درماتیت آتوپیک عفونت پوستی، درماتیت سبورئیک، نئوپلاسی داخل اپی تلیالی، درماتیت، سبورئیک است.

اکسی توسین

از این دارو برای القا و یا تسریع زایمان تجویز می گردد، ضمن آنکه برای کاهش خونریزی بعد از زایمان پس از خروج جفت نیز کاربرد دارد.

در این مراسم همچنین قرارداد تجاری سازی واکسن کووید- 19 برای فراوری صنعتی آن میان شرکت های بخش خصوصی به امضا رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 1688

به "رونمایی از بذر واکسن کووید-19، کسب دانش فنی 2 واکسن برای بیماری های کشنده پرندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از بذر واکسن کووید-19، کسب دانش فنی 2 واکسن برای بیماری های کشنده پرندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید