شیوع اختلال بویایی و احتمال ارتباط با کرونا

به گزارش اخذ ویزا، ایسنا/ در پی انتشار بعضی مطالب مبنی بر مشاهده مواردی قابل تامل از اختلال بویایی و چشایی در بعضی افراد و احتمال ارتباط این اختلال با ابتلا به کرونا ویروس، نایب رییس انجمن راینولوژی در این زمینه شرح داد.

شیوع اختلال بویایی و احتمال ارتباط با کرونا

درباره امکان ارتباط میان اختلال بویایی و ابتلا به کرونا ویروس جدید، گفت: طی یک ماه اخیر شیوع اختلال بویایی و چشایی به صورت ناگهانی، به صورت غیرمنتظره ای و غیر قابل باوری افزایش یافته است.

2 نوع اختلال بویایی

وی اضافه نمود: باید توجه کرد که حس چشایی به یاری حس بویایی انجام می گردد و کسی که بویایی اش را از دست می دهد، چشایی هم ندارد. بنابراین مشکل اصلی بحث اختلال در بویایی است. در عین حال باید توجه کرد که اختلال بویایی به دو دسته تقسیم می گردد؛ یک نوع نابویایی انسدادی و یکی هم نابویایی عصبی است. نابویایی انسدادی مربوط به راه تنفسی و راه بینی است که اگر به هر دلیلی اعم از التهاب شدید، پلیپ و... راه بینی بسته گردد، می تواند منجر به اختلال در بویایی گردد که البته این نوع اختلال بویایی با درمان دارویی یا جراحی به راحتی قابل درمان است.

رزم پا ادامه داد: این درحالیست که نوع اختلال بویایی که در حال حاضر شایع شده، عمدتا نابویایی عصبی است که در گذشته هم وجود داشت و علت اصلی آن معین نیست، اما شایع ترین علتی که پیش از این برایش مطرح بود، عفونت های ویروسی بود. حتی متعاقب یک سرماخوردگی ساده، فرد مراجعه و اعلام می کرد که بویایی اش از بین رفته است. در موارد پیشین وقتی این اتفاق می افتاد، حتی بدون درمان خاصی هم بویایی نهایتا بعد از یکسال برمی گشت در مواردی که بعد از یکسال بویایی برنمی گشت، به صورت مادام العمر می ماند. در آن موارد درمان های دارویی مانند استفاده از ویتامین ها و کورتون را ارائه می دادیم. در عین حال یکی دیگر از مسائلی که می تواند منجر به نابویایی عصبی گردد، بیماری های خود ایمنی است. در این موارد نابویایی عصبی را مانند حالت کری ناگهانی یا فلج عصب صورتی (در این حالت عضلات صورت به صورت ناگهانی و به طور موقت فلج می شوند)، می دانستیم که ناگهانی ایجاد می گردد و علت دقیق آن ها هم معین نیست. بعضی از علل آن ها ویروسی بوده، بعضی هم مربوط به مسائل بیماری های خود ایمنی باشد.

افزایش اختلال بویایی طی یک ماه اخیر نابویایی با کرونا ارتباط دارد؟

این متخصص گوش، حلق و بینی ادامه داد: این درحالیست که اخیرا مراجعات مرتبط با نابویایی افزایش یافته است که در حال حاضر دو فرضیه برای این مورد، مطرح است که البته این موضوع را در گروه های علمی مورد بحث و آنالیز قرار دادیم و همکاران مان دارند تجارب شان را مطرح می نمایند. حاصل آنالیز های ما در این زمینه این بود که تعداد شیوع نابویایی بسیار زیاد شده و شاید یکی از شایع ترین مسائل گوش، حلق و بینی که طی یک ماه اخیر با آن روبرو بودیم. برای اختلال نابویایی فعلی دو فرضیه مطرح شده است؛ فرضیه اول این است که این اختلال می تواند به ویروس کرونای جدید مرتبط باشد؛ یعنی خود ویروس کرونا که تهاجم عصبی هم دارد، می تواند منجر به این اتفاق گردد. ویروس کرونا همان ویروس سرماخوردگی است که جهش یافته است و به همین دلیل بیشترین اثرات تخریبی آن در سیستم تنفسی، قلب و کلیه است که البته هنوز مطالعات مربوط به آن کامل نشده و می تواند بر روی اعصاب هم موثر باشد؛ بنابراین کرونا ویروس جدید می تواند عامل شیوع نابویایی باشد که این فرضیه را بیشتر محتمل می دانیم

رزم پا اضافه نمود: دومین فرضیه ما این است که این اختلال می تواند ناشی از اثرات مخرب شوینده ها و مواد ضدعفونی نماینده که طی این مدت استفاده می گردد، باشد. در عین حال به نظر ما و با توجه به آنالیز هایمان اختلال نابویایی می تواند به شیوع کرونا ویروس جدید مرتبط باشد.

عضو هیات مدیره انجمن گوش، حلق و بینی در ادامه صحبت هایش تاکید نمود: اولا باید توجه کرد که دیگر نمی توانیم مانند سابق به مبتلایان به این اختلال کورتون دهیم. زیرا کورتون به دلیل تضعیف سیستم ایمنی، این افراد را به دلیل احتمال ابتلا به کرونا، بیشتر در معرض خطر قرار می دهد و آسیب پذیری بیشتری به کرونا می دهد. بنابراین اقدام درمانی ما استفاده از زینک و سِلنیوم و ویتامین های مختلف و به صورت درمان علامتی انجام می گردد.

رزم پا همچنین اظهار کرد: اولا از آنجایی که هنوز به طور مستند این موضوع معین نیست، موضوعی که مطرح می گردد این است که می گویند ممکن است کسانی که با این علامت مراجعه می نمایند، به نوعی به ویروس کرونای جدید آلوده شده باشند. البته اینطور نیست که هر کس مبتلا به بیماری کووید-19 شد، دچار این اختلال هم می گردد. باید توجه کرد که مبتلایان قطعی ما کسانی هستند که آزمایش داده اند. درحالیکه ممکن است ویروس کرونای جدیدی وارد بدن تعداد زیادی از افراد شده باشد، اما هیچ بیماری نگیریم و بهبود یابیم.

وی تاکید نمود: نکته مهم این است که افراد زیادی هستند که ویروس کرونا در بدن شان وجود دارد و برای خودشان هم مسئله ای ایجاد نمی گردد، اما ناقل بیماری کووید-19 هستند. حال ممکن است خودش دچار مشکل نگردد، اما بیماری را به کس دیگری منتقل کند که آن فرد با توجه به بیماری زمینه ای و مسائلی که دارد، دچار نوع کشنده کرونا گردد. بنابراین توصیه اکید این است که فقط درباره افرادی که به طور قطعی آلوده شده اند و یا با مبتلایان به کرونا تماس داشته اند، مراقبت ها را انجام دهیم، بلکه در این برهه حساس و خطرناک هرچقدر بتوانیم تماس هایمان را محدود نموده، در خانه بمانیم و تا حد امکان در تجمعات و جمع ها حضور نداشته باشیم. به این موضوع که فردی علائم ندارد یا با بیماران مبتلا تماس نداشته، اکتفا نکنیم؛ چراکه آنها می توانند ناقل بیماری باشند و ممکن است خودشان هم هیچ وقت بیمار نشوند، اما به دیگران منتقل نمایند.

رزم پا با بیان اینکه اعمال محدودیت هایی که رخ داده به دلیل همین احتمال انتقال است، گفت: خوشبختانه طبق گزارش همکاران مان درمان های علامتی در بعضی موارد که دچار مشکل نابویایی شدند، در بعضی افراد موثر بوده است. نکته مهم دیگر این است که کسانی که اختلال بویایی را دارند و در عین حال علائم دیگر ابتلای به کرونا هم داشته باشند، باید حتما مورد آنالیز قرار گیرند. اگر شک کردیم که بیماری که اختلال بویایی دارد و همزمان مشکل تنفسی هم دارد، حتما باید آزمایش گردد. در مرحله اول یکسری آزمایش ساده است. به عنوان مثال یک آزمایش خون ساده می تواند شک ما را درباره آلودگی فرد به کرونا تقویت یا تضعیف کند و بعد معین گردد که آیا باید تست کرونا بدهد یا خیر.

نایب رییس انجمن راینولوژی همچنین گفت: البته این موضوع به این معنا نیست که از فردا هرکس دچار اختلال بویایی شد، تست بدهد. زیرا این تست برای افرادی که علائم دارند، است. از طرفی بسیاری از افراد ممکن است آلوده به کرونا باشند و حتی مشکل بویایی شان هم به دلیل ویروس باشد، اما تا زمانیکه مشکل خاصی برایشان ایجاد نشده، درمان شان همین درمان علامتی است. نکته مهمی که باید رعایت گردد این است که اگر افرادی که دچار اختلال بویایی شدند، به احتمال آلودگی شان شک کردند، خودشان را ایزوله نموده و برای حفظ سلامتی سایرین با دیگر افراد تماس نداشته باشند. بنابراین با توجه به اینکه قویا این فرضیه مطرح است که ممکن است این اختلال بویایی با ابتلا به کرونا مرتبط باشد، پیگیری نموده و سعی نمایند ارتباط شان را با سایرین کمتر نمایند.

رزم پا با بیان اینکه مواردی داشتیم که دچار اختلال بویایی شده اند و تست کرونایشان هم مثبت بوده است، گفت: حتی در بعضی مراکز درمانی که بیماران کرونایی بستری بودند، طبق آنالیز ها معین شد که یکی از مسائل شان اختلال بویایی و چشایی بوده است. بنابراین می تواند میان اختلال بویایی و ابتلا به کرونا ارتباط باشد، اما به این معنا هم نیست که هر کس که دچار اختلال بویایی شد، کرونا هم دارد. بنابراین افراد باید مراقبت کند. در عین حال بسیاری از مورادی که دچار این مشکل شدند، به مرور و حتی بدون درمان هم بهبود یافتند.

منبع: همگردی
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1399 گردآورنده: visaro.ir شناسه مطلب: 848

به "شیوع اختلال بویایی و احتمال ارتباط با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع اختلال بویایی و احتمال ارتباط با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید